Dogoterapia jest to metoda wspomagająca proces rehabilitacji, terapii i rozwoju z udziałem odpowiednio wyszkolonych i wyselekcjonowanych psów. Prowadzona przez wykwalifikowanego dogoterapeutę, który posiada wiedzę dotyczącą zarówno ludzi jaki i psów.
W dogoterapii efekty nie zawsze przychodzą szybko. Czasem jest to długotrwały proces np. nauka okazywania emocji, doskonalenie sprawności ruchowej, czy też kształtowanie umiejętności koncentracji. Ważne jest, aby dziecko podczas zajęć czuło się ważne, potrzebne i bezpieczne.
Spotkanie z psem
Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzanie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Spotkanie ma na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem.
Zajęcia takie mają za zadanie dostarczenie uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji z obcowania z psem, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów i postrzegania, pozwalają oderwać się od otaczającej ich rzeczywistości.
Edukacja z psem
Pies może być nie tylko przyjacielem, ale również doskonałym pomocnikiem nauczyciela. Dzięki jego obecności dziecko łatwiej i szybciej przyswaja wiedzę, chętniej podejmuje różne działania, uczy się odpowiedzialności i łatwiej nawiązuje kontakty z rówieśnikami.
Edukacja z udziałem psa, jest działaniem ukierunkowanym na polepszenie funkcji poznawczych podopiecznego. Wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy i umiejętności osób prowadzących. Skupia się na wspomaganiu dzieci z trudnościami w nauce, przekazywaniu umiejętności prawidłowej opieki nad psem oraz reakcji na agresywne zachowania zwierząt, jak również na przeciwdziałaniu przemocy wobec zwierząt i przełamywaniu lęku dzieci przed zwierzętami.
Terapia z psem
Pies może również być asystentem terapeuty – nie ocenia, nie oczekuje i nie ogranicza. Zawsze pocieszy, tonizuje nasze nastroje i emocje, pomaga odzyskać spokój, daje poczucie bezpieczeństwa. Pies zachęca do działania, dzięki niemu żmudne ćwiczenia mogą nabrać charakteru zabawy.
Dzieci w sposób naturalny podążają za psem, okazują mu zainteresowanie. Dzięki zabawie z psem, realizujemy cele terapii ukierunkowane na indywidualne potrzeby podopiecznego. Terapia z udziałem psa musi być zorganizowana i zaplanowana, prowadzona w wyznaczonym celu, przez specjalistę z danej dziedziny.